Porady

Znajdą się tu uwagi uniwersalne, stosowane dla needlepointa dla każdego z wzorów czy ściegów wyszywanych tutaj.
Zachęcam do czytania - to jak FAQ-i ;)

Jak zacząć? Tutaj post dla początkujących: KLIK

Więcej szczegółów na temat nici i materiałów poniżej.

Mulina: jeśli decydujemy się wyszywać muliną to warto rozdzielać każdą jedną nić od całego pasma, przed połączeniem w jedno pasmo i wyszywaniem.  Dzięki zabiegowi rozdzielania powstałe pasmo ładnej kryje materiał, ładnie się układa.
Do wyszywania na monokanwie 18 wystarczą cztery nitki muliny aby ładnie pokryć tło.

Inne nici:  w tej technice często wykorzystywane są błyszczące metalizowane nici. I wcale nie jesteśmy skazane na metalizowane muliny DMC i Anchor, które są sztywne jak mrożonki i doprowadzają do płaczu podczas wyszywania.
Już w niektórych sklepach w Polsce można dostać Kreinika (needleart). Nie dysponuję nićmi z całej oferty tego producenta ale na poniższych zdjęciach znajduje się zestawienie tych nici które znajdują się pod ręką.


Porównanie grubości muliny i różnych wariantów Kreinika metalizowanego
 i poniżej jeszcze jedno zdjęcie, może bardziej wyraźne.
Porównanie grubości muliny i różnych wariantów Kreinika metalizowanego
Jeśli do wyszywania na monocanvie 18 używamy 4 nitek muliny to teraz już wiecie jakiego Kreinika potrzebujecie w zależności efektu jaki chcecie uzyskać.

Monocanva: nie pierzemy! Nie moczymy! Nie zwilżamy! W innym przypadku zrobi się z tego materiału szmata a pracę będzie można wyrzucić do kosza.

Materiał: monocanva, sztywna, jednonitkowa tkanina. Można ją kupić w USA, UK i podobno w Polsce już też. Wygląda następująco:

Tutaj dostępne porównanie różnych tkanin wykonane gdzieś w świecie: KLIK
A tutaj porównanie różnych tkanin zrobionych przez Kasię: KLIK 


6 komentarzy:

  1. Wybrałam tkaninę Royal Canvas 18ct. Z tego zdjęcia wyszło mi, że najodpowiedniejszy będzie #12 (przy 4 nitkach muliny) ??? W projektach pojawiał się kreinik #8, taki zamierzałam nabyć, teraz już nie wiem... Lubię hafty dobrze "wypełnione", więc chyba lepiej ten #12 ? Co wybierają doświadczone needlepiontowiczki?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kalliope, we wszystkich needlepointowych pracach haft wykonywany jest na mono #18. I we wszystkich używane sa w różnych konfiguracjach nici Kreinika. Zarówno #4, #12, #8 jak i Blending Filament która jest bardzo cieniutka i wyszywa się nią używając kilku pasm.
      Jeśli wg Twojego gustu #8 będzie zbyt mało wypełniał materiał możesz zawsze dodać 1 lub dwa pasma muliny w zbliżonym odcieniu. To na pewno nie zniweczy efektu a dodatkowo oszczędzi ekstra kosztów sprowadzanych z zagranicy nici.
      Kalliope nie podchodź do tego projektu jak "idealnego" - jest tu zbyt wiele różnych zupełnie nowych nici (w porównaniu z używaną dotychczas muliną). Musisz ich dotknąć, wypróbować i może nawet czasami spróbować zrobić dwukrotnie ten sam ścieg żeby zdecydować która wersja bardziej Ci się podoba.

      Ja bym nie ponosiła dodatkowych kosztów. Pierwsze projekty APOM robiłyśmy z tego co oferował nasz rynek i efekty wyszły bardzo fajnie :)

      Usuń
  2. I jeszcze jedno techniczne pytanie: nie znalazłam u nas kreinika ribbon, jest natomiast madeira w postaci metalizowanej tasiemki 1,5 mm - czy to jest mniej więcej to samo?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli Madeira ma tasiemkę 1,5mm to faktycznie może to być strzał w 10 i idealny zamiennik dla Kreinika Ribbon. Jeśli możesz to zakupić bez kłopotów to spróbuj - efekt może być zarąbisty a 1,5mm powinno ładnie wypełnić oczka.

      Usuń
    2. Ta Madeira jest w ofercie Hobbystudio (zamówiłam, zobaczymy) i epasmanteria Haftix - tak tam piszą, że to jest tasiemka 1,5mm, jest kilka odcieni złota, srebro i coś tam jeszcze mieszane. Ja wiem, że czepiam się drobiazgów, ale właśnie nie mając doświadczenia nie chciałabym kupić czegoś, co się potem nie sprawdzi, no i napracować się i zobaczyć, że nie wyszło. Dziękuję więc za cierpliwość i szczegółowe wskazówki :)))

      Usuń
  3. Witajcie Dziewczyny :) Przyszłam po poradę :) Bawie się w wymyślony projekt i potrzebuję jakiegoś ciekawego wzoru na dużą powierzchnię, dokładniej na tło. Przy serduszku robiliśmy serduszka, ale potrzebuję czegoś bardziej wypełniającego. Chcę mieć takie pełne tło/niebo.

    Będę je robić cieniowanym kolorem DMC 67 i ewentualnie 93 (od jasnego do błękitnego). Przynajmniej planuję ;)

    Jakie proponujecie wzory?

    OdpowiedzUsuń

Porozmawiajmy ...