niedziela, lipca 01, 2012

2012: Stitch of the Montch - Anniversary Heart - Lipiec

W lipcu wypełniamy pole nr 7 autorstwa Mary Clubb (LINK DO ORYGINALNEGO ARTYKUŁU)

Użyty ścieg:
Woven Tramé

Poniżej dwa przykłady wykonania ściegu:

Source: http://www.needlepoint.org/StitchOfTheMonth/2012/jul.php

Source: http://www.needlepoint.org/StitchOfTheMonth/2012/jul.php
 Materiały:
  • Kolor 15 - Trebizond 4106 lub zamiennik wg własnej palety
  • Kolor 16 - Waterlilies 219 Cardinal Red lub zamiennik wg własnej palety

Schemat:
Source: http://www.needlepoint.org/StitchOfTheMonth/2012/jul.php

Używamy jednej nitki Trebizond 4106 (lub własnego zamiennika) do wyszycia bazy ściegu (zonaczone jako ciągła, cienka czarna linia).

Używamy 2 nitek  Waterlilies 219 Cardinal Red (lub własnego zamiennika)do wyszycia ściegów poprzecznych.


Notka od Autorki: Używałam do wyszywania równocześnie dwóch igieł. Jedną igłą wyszywałam jeden ścieg bazy i zaraz na nić bazową nanosiłam drugą igłą ścieg kryjący (ukośne). Potem znowu wykonywałam jeden ścig bazowy i od razu na nim ścieg kryjący.

Komentarz do ściegu:
Istnieje wiele odmian ściegów tkanych stosowanych w zależności od potrzeb. Dla potrzeb AH celem jest nadanie pracy wymiaru.
Wygląd ściegu jest ściśle uzależniony od użytych nici i wybranych kolorów. Jeśli wybieramy ciemne barwy na bazę i jaśniejsze na ściegi kryte cały obszar nada pracy mocnego charakteru, nada haftowi doniosłości.
Ścieg w odmianie pozbawionej bazy (= użyte tylko ściegi kryjące) jest wszechstronnym ściegiem dobrze nadającym się na tła. W zależności od dobranych nici doda może nadać pracy miękkości.

Drastyczną odmianą ściegu jest sytuacja w której ściegi bazowe kładzione są na całej szerokości wyszywanego obszaru i wyszywane ściegiem kryjącym obejmującym DWA ściegi bazowe w kierunkach przeciwnych .*

Notka biograficzna:

Mary Clubb jest nauczycielką, projektantką, wykładowcą i sędzią. Prowadziła kursy umożliwiające uzyskanie narodowych certyfikatów w: EAG, Narodowym Stowarzyszeniu Rękodzieła (The National Needlework Association), Narodowym Seminarium ANG (ANG National Seminar) i w Szkole Rękodzieła Callaway Gardens (Callaway Gardens School of Needlearts).
Autorka prowadziła również regionalne seminaria, lokalne odziały stowarzyszenia, stowarzyszeń.  Niektóre ze wzorów Mary Clubb: “Log Cabin Tree”, “Lacquered Leaves” i “Tapestry Tulips”.


* przypis tłumacza: przyznaję że nie umiem wyobrazić  sobie jak TAKA wariacja ściegu wygląda.

1 komentarz:

  1. Ania, znowu zapomniałam :D wstyd tak własne dzieło zaniedbać :D muszę koniecznie przyszłoroczny zrobić bo inaczej zapomnę co to needlepoint :D

    OdpowiedzUsuń

Porozmawiajmy ...