środa, września 01, 2010

APOM - wrzesień - tłumaczenie

We wrześniu bierzemy na tapetę Area D, czyli ramka dookoła tego co wyszyłyśmy do tej pory, szeroka na 8 nitek.

Wszystkie ściegi użyte w tym miesiącu już znamy, bo przewijały się przez poprzednie m-ce.

Tutaj cały wpis na stronie ANG.

Tutaj schemat całości.

Tutaj zdjęcie wyszytych ściegów z tego miesiąca.

No to zaczynamy :)

Używane są następujące nici:
Family A Vineyard Silk
Family B Vineyard Silk
Family C Splendor Silk
Family C #16 braid (może też być #12 braid jeśli wolimy)

Pierwszy ścieg to tent i rewerse tent przy użyciu nici Vineyard Silk z Family A. Ścieg robimy dookoła poprzednich części. Nachylenie ściegu zmienia się w połowie szerokości boku i powinno odzwierciedlać nachylenie ściegu gobelinowego z Area A.

Drugi ścieg to Slanted Gobelin „over 2” czyli obejmując dwie nitki tkaniny, przy użyciu nici Vineyard Silk z Family B. Wyszywamy kolejny rządek dookoła tego przed chwilą wyszytego. I znowu – nachylenie zmienia się w połowie szerokości boku i powinno być w tym samym kierunku, co w ściegu gobelinowym w Area A. Po wyszyciu dookoła, zostawiamy dwie nitki puste i tym samym ściegiem, w tym samym kolorze wyszywamy jeszcze raz ten sam ścieg, też zmieniając nachylenie w połowie szerokości boku i pilnując, aby nitki były w tym samym kierunku co w Area A.

Jako trzeci ścieg wyszywamy to samo co w pierwszym ściegu, czyli używamy nici Vineyard Silk z Family A i wyszywamy jeden rządek ściegiem tent i reverse tent. Znowu zmieniamy nachylenie w połowie szerokości boku i pilnujemy, żeby nitki były nachylone w tą samą stronę co w Area A

Tutaj na schemacie pokazane trzy pierwsze ściegi – widać że wszystkie nitki mają nachylenie w tym samym kierunku.

Tutaj jak wygląda wyszyty ścieg tent

Tutaj jak wygląda wyszyty ścieg Slanted Gobelin.

A na koniec wypełniamy sobie tą pustą przestrzeń w środku, a robimy to tak samo jak wyszywaliśmy w lutym tylko dodajemy jeszcze pionową nitkę.

Używamy nici metalicznej Family C#16 braid (albo #12 braid jak wolimy), przeciągamy wzdłuż wolnej przestrzenie i „blokujemy” – magnesem, igłą, jak nam wygodnie.

A potem przy użyciu nici Splendor Silk z Family C przytrzymujemy nić metaliczną wyszywając „rozciągnięte krzyżyki” 2 x 6 nitek tkaniny. Zakręcamy tak samo jak poprzednio.

Tutaj jest pokazane jak zaczynamy te krzyżyki.

A tutaj jak zakręcamy.

I tu jak na zakręcie nitka jest prowadzona.

A tu lutowe tłumaczenie Magdy gdzie wszystko o tym zakręcaniu jest szczegółowo opisane.

Jest jeszcze rada dotycząca długości nici – chodzi o to, żeby nie zmieniać nici w połowie ściegu, szczególnie w przypadku przeciąganej nici metalicznej było by to kłopotliwe. Szczerze powiem że ja rozumiem co tam jest napisane ale jakoś nie rozumiem na czym to ułatwienie polega :D Jak wyszywaliśmy w lutym ten ścieg, to sobie po prostu dookoła odmierzyłam ile mają wszystkie ramiona krzyża, dodałam parę centymetrów na początek i koniec i już. Starczyło akuratnie.

No, to do roboty i do zobaczenia w październiku :)

1 komentarz:

  1. Dziękuję bardzo za tłumaczenie (ściskam moooooooocno)

    OdpowiedzUsuń

Porozmawiajmy ...