środa, marca 10, 2010

APOM - styczeń - tłumaczenie

Zaczynamy projekt A Promise of Mystery.

Ponieważ na stronie ANG Needlepoint kolejne części projektu publikowane są raz w miesiącu, przez cały rok, taki sam podział przyjmiemy na blogu, nazywając kolejne części od nazw miesiąca.

Samo słowo Mistery ma w sobie coś z magii - zaczynasz pracę znając tylko zarys kolorystyczny i bardzo bardzo bardzo ogólny kształt, jaki przyjmie Twoja praca po zakończeniu. Dopiero z każdym dodanym ściegiem pojawia się coraz lepsze wyobrażenie, jak to będzie wyglądać jak skończysz :)

Pierwszy miesiąc w którym zaczyna się projekt podzielony na 12 części i trwający rok, z reguły jest pracowitym miesiącem :)

STYCZEŃ 2010 - A Promise of Mistery

Zaczynamy od materiałów.

Lista potrzebnych materiałów (za ANG NEEDLEPOINT):

- 18 ct monocanva, tzn. jednonitkowa, bardzo sztywka kanwa o policzalnym, regularnym splocie lub unifil lub kanwa sztywna o policzalnym splocie, ważne żeby wątek i osnowa były takie same
- tzw. stretchet bars, czyli rama do needlepoint'u lub zwykła drewniana ramka, można tez wykorzystać drewniane ramy do obrazów (podobrazia), do kupienia w sklepie dla plastyków, z których usuniemy płótno
- pinezki
- nici
- tzw. laying tool czyli coś na kształt grubej igły, które trzymamy w drugiej ręce i czym staramy się nadać niciom ładny kształt przy przeciąganiu przez tkaninę i układaniu się na ściegach. Wykorzystywane w hafcie krzyżykowym, płaskim, liczonym - spokojnie możemy je sobie darować :)
- igła w rozmiarze 22, 24 oraz tzw. beading needle (pierwsza z lewej na obrazku), czyli igła do koralików, która jest jak każda igła, tyle że jest baaaardzo cienka i także jej ucho do przewlekania jest bardzo smukłe, właściwie tej samej grubości co sama igła
- krosno, uchwyt do ramy - jednym słowem element pozwalający przymocować ramę do needlepointa w rezultacie czego możliwa jest praca oburęczna - spokojnie możemy sobie poradzić bez tego :)
- nożyczki, taśma malarska, mazak/ołówek spieralny (niekoniecznie) - czyli materiały które każda hafciarka ma z reguły pod ręką :)

Materiały mamy zgromadzone, można się brać do pracy.

Jeszcze dwa słowa o kanwie i niciach.

W oryginale wzór został wyszyty na #18 ct kanwie białej. Wzór ma rozmiar 21,2 cm x 21,2 cm (8.33" x 8.33"). Kanwę należy przyciąć na wymiar 30,5 cm x 30,5 cm (12" x 12").

Projektantka wzoru podaje nam paletę kolorów Thread Listing. Zachęca też do własnych zestawień kolorystycznych - jest to co prawda trudne w momencie kiedy nie widzimy całego wzoru, ale warto improwizować w zależności od własnych upodobań kolorystycznych. Najważniejsze jest dobrać taki rodzaj nici, który będzie dobrze "leżał" na naszej kanwie, nie będą się tworzyły prześwity ani "garby" które powstają kiedy nić jest zbyt gruba. W needlepoincie najczęściej używa się perłowych nici nr. 5 lub jej odpowiedników.

Następnym etapem jest zaznaczenie na kanwie konturów pracy, jako że nasz projekt jest geometryczny, łatwiej będzie go skontrolować i wyłapać ew. pomyłki. W opisie można przeczytać o rysowaniu twardym ołówkiem, a ew, pomyłki w rysowaniu można usunąć gumką do ołówka. Równie dobrze można użyć ołówków czy markerów do haftu krzyżykowego, które potem pod wpływem wody znikają. Innym sposobem jest wykonanie fastrygi kolorem nici kontrastującym z podłożem.

Liczby podane w schematach zawsze odzwierciedlają liczbę nitek tkaniny. Nie liczymy dziurek miedzy nitkami, bo zawsze nam będzie jednej brakować.

RYSYJEMY w przestrzeniach między nitkami wątku lub osnowy!!!

Zaczynamy odliczanie i zaznaczanie:
- wyznaczamy środek naszej kanwy (miejsce skrzyżowanie pionowej i poziomej nici),
- odliczamy 12 nici w prawo i dopiero od tego miejsca zaczynamy rysować
- rysujemy linię pionową w dół na odległość 12 nici
- rysujemy linię poziomą w lewo na odległość 24 nici
- rysujemy linię pionową do góry na odległość 24 nici
- rysujemy linię poziomą w prawo na odległość 24 nici
- rysujemy linię pionową w dół na odległość 12 nici, tym sposobem zamykając kwadrat o boku 24 nici, którego centrum stanowi środek naszej kanwy, kwadrat ten nazwijmy Area B, tak jak w oryginale on się nazywa, będzie nam łatwiej zapanować nad tym wszystkim.
- odliczamy 6 nici w prawo, w lewo, do góry i do dołu od naszego kwadratu Area B i rysujemy cztery prostokąty 6 nitek na 24 nitki
- od tych prostokątów odliczamy po 24 nitki i rysujemy na każdym końcu ramienia "krzyża" kwadrat 24x 24 nitki (powtarzamy Area B)
- od każdej ze skrajnych linii "krzyża" odliczamy po 6 nitek i rysujemy kwadrat zamykający "krzyż" w środku - ten duży kwadrat nazwiemy Area A
- w każdym z czterech rogów Area A wyznaczamy kwadraty 30 x 30 nitek, nazwiemy je Area C
- w odległości 8 nitek od każdego boku kwadratu Area A wyznaczamy kolejny kwadrat, zamykający w sobie Area A, nazwiemy go Area D
- w odległości 12 nitek od każdego boku kwadratu Area D wyznaczamy kolejny kwadrat, zamykający w sobie Area D, nazwiemy go Area E
- w odległości 3 nitek od każdego boku kwadratu Area E wyznaczamy kolejny kwadrat, zamykający w sobie Area E, nazwiemy go Area F.

A tutaj Schemat Geometryczny projektu A Promise of Mystery.

Zaczynamy wyszywanie :)

AREA A - obszar wysoki na 6 nitek, okalający "krzyż" składający się z kwadratów Area B. Do wyszycia tej części używamy jednej nici Vineyard Silk Family A (lub koloru którym ją zastępujemy), i wyszywamy pionowe i poziome linie przy użyciu ściegu skośnego Gobelin obejmując po dwie nitki kanwy. W Area A będą dwie linie tego ściegu, a pomiędzy nimi będą dwie nitki tkaniny puste. Jak je zapełnić, zostanie pokazane w przyszłym miesiącu.

Jak wyszywać ścieg Gobelin pionowo, poziomo i "na zakrętach" można podejrzeć tutaj:
Gobelin Stitch by Beth Robertson

Jak wygląda ta część rozrysowana na schemacie można zobaczyć tu:
Scheme for stitch Area A

Jak wygląda 1/4 schematu do wyszywania można zobaczyć tu:
1/4 scheme to stitch Slanted Gobelin

Jak wygląda połączenie tego ściegu po zrobieniu 1/4 okrążenia można zobaczyć tu (z tego powodu należy ścieg rozpocząć na linii pionowej lub poziomej wyznaczającej środek kanwy):
A part of Slanted Gobelin stitch

Do zobaczenia w tłumaczeniu następnego miesiąca :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Porozmawiajmy ...