poniedziałek, marca 08, 2010

na dobry początek

rama


Aby dobrze nam się wyszywało warto przed rozpoczęciem pracy nad wzorem needlepointa zadbać o tak zwaną ramę - czyli sklejone ze sobą drewniane deski w kształcie kwatratu lub prostokąta w zależności od kształtu wzoru. Oryginalne ramy są dosyć drogie, ale to nie jest wielki problem ponieważ są w sprzedaży tak zwane podobrazia - czyli rama na którą naciągnięte jest płótno do malowania obrazów. Wystarczy jedynie usunąć z ramy płótno i wykorzystać drewno do naszej pracy. A koszt - kilkanaście złotych w zależności od wielkości - kilka razy taniej niż oryginalne ramy.

materiał
Materiałem, na którym wyszywam jest monokanwa 18tka. Jest to tkanina jednonitkowa bardzo mocno usztywniona - nie mam pojęcia czym, w każdym razie nie należy tego materiału intensywnie moczyć, a w związku z tym uważać trzeba również przy prasowaniu.
Niestety sklep angielski wysyła kanwę złożoną, a więc trochę pozałamywaną dlatego trzeba ją potem przynajmniej trochę rozprasować.
W związku z tym, że naciągam materiał na ramie, wyliczając wzór doliczam zapas materiału na mocowanie, aby wygodnie było manewrować igłą nie zahaczając o ramę.
Brzegi monokanwy trzeba zabezpieczyć. Można obszyć ją kawałkiem materiłu (jakiejś lamówki) lub okleć papierową taśmą malarską. Dzięki temu materiał łatwiej się naciąga i po przypięciu go do ramy nie poluzowuje się to naciągnięcie przy wyszywaniu. Materiał do ramy należy zamocować pinezkami lub zszywaczem tapicerskim.

nici
Podstawowymi nićmi, które najczęściej używane są do needlpointa jest perłówka 5 (taka sama jak przy hardangerze), spotkań możemy też nitki cieniowane przeróżnych firm zwłaszcza nici Watercolours by Caron oraz metalizowane nici wszelkiej maści: Krenik #12, Hi-lights, stosowane są też nici włochate, typu bukle i wiele innych.
W naszych polskich, niezbyt wyposażonych pasmanteryjnie, warunkach można sobie poradzić używając cieniowanej perłówki DMC i Anchora, zamiast perłówki 5 można użyć zwykłej muliny, bardzo dobrze sprawdza się, zwana całym pasmem mulina Madeira, która jest tańsza niż DMC i jest jej o 2m więcej w opakowaniu, a ma równie bogatą gamę kolorystyczną, no i metalizowane ww. firm które dostępne są w dosyć szerokiej palecie kolorystycznej. Dla urozmaicenia można również ozdobnie stosować Rayon lub inne nici jedwabne, które mają niesamowity połysk i stanowią urozmaicenie wzoru.

rozpoczęcie/zakończenie wzoru
Otóż istnieją zapewne jakieś zacne zasady skąd należy zacząć wyszywanie, ale jak wiecie po sobie zasady zasadami, a my wyszywamy i tak jak nam wygodniej. I tego się właśnie należy się trzymać ponieważ wyszywanie ma być dla nas relaksem a nie katorgą : ).
Zasadniczo „przestępstwem” jest podobno robienie supłów w robótkach, niemniej jednak dla trwałości prac needlpointowych świadomie popełniam przestępstwo i zaczynam od supła, ponieważ monokanwa jest sztywnym materiałem i nitki po lewej stronie nie przylegają do niego ściśle, a więc zakotwiczenie nitki może okazać się niewystarczające, zważywszy też na to że technika wyszywania wymaga naciągania nitki. Dlatego supełek, który oczywiście można potem schować pod ścieg. Kończę natomiast nurkując pod ściegi – nie ma tu już niebezpieczeństwa, jakie występuję przy rozpoczynaniu nitki.

M.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Porozmawiajmy ...