niedziela, stycznia 01, 2012

2012: Stitch of the Montch - Anniversary Heart - Wstęp i Styczeń

Wstęp

Jak zapewne wiecie w tym roku ANG świętuje 40 lecie działania. Główne obchody tejże rocznicy odbędą się na Seminarium w Filadelfii.
Dla uczczenia tej wspaniałej rocznicy Beth Robertson i Suzanne Howren zostały poproszone o zaprojektowanie i zorganizowanie projektu Stitch of The Month w 2012 roku.
Beth i Suzana wpadły na pomysł aby zaangażować do tego projektu nauczycieli ANG prowadzących dotychczasowe seminaria. Zaangażowały również do współpracy rodziny tych nauczycieli którzy wywarli ogromny wpływ na obecny kształt needlepointa a którzy już niestety odeszli.  Nauczyciele którzy wzięli udział w projekcie:
Chottie Alderson
Ann Caswell
Mary Clubb
Jean Hilton
Suzanne Howren
Joyce Lukomski
Tony Minieri - projekt kształtu
Kaye Neufeld
Shay Pendray
Beth Robertson - projekt kształtu
Jean Taggart
Anna-Marie Winter


Beth Robertson i Tony Minieri wraz z udziałem Barbary Richardson stworzyli kształt projektu: serce z 11 polami i tłem.
Nauczyciele zaś zostali poproszeni o podzielenie się jednym lub dwoma ulubionymi ściegami lub wzorami.  Ponadto poproszono ich również o kilka słów komentarza: dlaczego właśnie ten ścieg lubią najbardziej, jak go używają i jakimi nićmi najbardziej lubią go wykonywać.
Suzanne i Beth wybrały ściegi najlepiej reprezentujące prace mistrzów ale również najlepiej pasujące do charakteru projektu. Wybór padł na ściegi wybrane przez Chottie Alderson, Jean Hilton i Jean Taggart.
Do całego projektu został wybrany rubinowy jako kolor wiodący i cały zestaw różnorakich nici w tym kolorze.
W ten oto sposób dowiedzieliśmy się już jakie cele przyświecały twórcom projektu na ten rok.
Teraz czas na przejście do  praktyki: lista materiałów i rysowanie wzoru na kanwie.

Lista materiałów

16” x 18” kawałek monokanwy Zweigart 18 o wymiarach 16cali na 18 cali, kolor: Srebrna (Silver) lub biała (White)
drewniane ramki do naciągnięcia  kanwy - w odpowiadającym rozmiarze
Nici:
Nić 1 - 1 kartonik Grandeur G821 (Medium Red)
Nić 2 - 1 szpulka Kreinik Very Fine (#4) Braid 308 (Colonial Red)
Nić 3 - 1 szpulka Kreinik Blending Filament 001HL (Silver)
Nić 4 - 1 szpulka Kreinik Fine (#8) Braid 421 (Azalea)
Nić 5 - 1 szpulka Kreinik Fine (#8) Braid 308 (Colonial Red)
Nić 6 - 1 szpulka Kreinik Medium (#16) Braid 001HL (Silver)
Nić 7 - 1 szpulka Kreinik Tapestry (#12) Braid 421 (Azalea)
Nić 8 - 1 szpulka Kreinik Tapestry (#12) Braid 5760 (Marshmallow)
Nić 9 - 1 szpulka Kreinik Tapestry (#12) Braid 001HL (Silver)
Nić 10 - 1 kartonik Panache PN 16 (Burgundy)
Nić 11 - 1 pasmo Soy Luster Solids 232 (Now That’s Red)
Nić 12 - 1 kartonik Splendor 820 (Ruby Red)
Nić 13 - 1 kartonik Splendor 822 (Dark Red)
Nić 14 - 1 pasmo ThreadworX Overdyed Floss 1089 (Bleeding Hearts)
Nić 15 - 1 szpulka Trebizond 4106 (Garnet Medium)
Nić 16 - 1 pasmo Waterlilies 219 (Cardinal Red)
Nić 17 - 1 pasmo Wildflowers 250 (Claret)
Koraliki - 1 opakowanie Mill Hill Beads 00479 (White/Cream)
Serduszko - 4 8 or 9mm Pearl Hearts - S.J. Designs
Nitka do koralików - 1 spool Nymo White Beading thread

Jeśli chcecie zmienić kolory na inny odcień, TUTAJ znajduje się pomocnik i wskazówki jak to zrobić.
Jeśli chcecie zmienić proponowane nici, TUTAJ znajdują się wskazówki.
Kiedy już wybierzecie swoje zamienniki proponujemy wpisać je do karty używanych nici, to na pewno uporządkuje Waszą pracę.  Karta do pobrania TUTAJ.

Przygotowanie materiału
Przerysuj kształt projektu na kanwie, wg wzoru zamieszczonego TUTAJ.
Jak? Znajdź środki każdego z boków monokanwy i zaznacz je tylko delikatnym muśnięciem ołówka 4H - TYLKO NA MARGINESIE. Nie rysuj całego krzyża (czerwone linie na schemacie) na kanwie!
(przypis tłumacza: po prostu nie spierzecie później tych linii a haft i ściegi mogą go nie przykryć!  O tym jakie są efekty prania monokanwy możecie poczytać TUTAJ: Tereni doświadczenia)
Upewnijcie się że znaczki na bokach leżą w jednej linii (przypis tłumacza: najlepiej w tym celu przyfastrygujcie materiał po liniach prostych, przecięcie fastryg wyznaczy środek tkaniny).
Przerysujcie kształt serca na swoje kanwy używając twardego ołówka (np.: 4H) lub cieniutkiego markera. Zaznaczcie 11 pól w sercu, do wypełnienia.

Uwaga: bądźcie ostrożni podczas nanoszenia kształtu projektu na tkaninę, gdyż nie wszystkie linie które narysujecie zostaną pokryte ściegami. W pracy pozostanie wiele ściegów "rzadkich", przez które będzie prześwitywał materiał (patrz ścieg styczniowy, obszar 1). A na pewno nie chcecie aby spomiędzy ściegów pokazywały się linie którymi zaznaczane były kolejne obszary.
Wskazówka: po narysowaniu obu serc najprościej jest użyć linijki do narysowanie prostych linii dzielących serce na obszary.

Następnie zamocuj materiał na ramkach.
Za każdym razem odnoś się do narysowanych linii. Każde pole jest ponumerowane i konsekwentnie miesięczne instrukcje będą odnosić się właśnie do tychże numerów. 

Podczas pracy nad kolejnymi obszarami powinnyście wyszywać na linii ołówka. To spowoduje że pomiędzy obszarami stworzą się "rowki" pozwalające na umieszczenie nitki oddzielającej/rozgraniczającej obszary. 

Styczeń by Kaye Neufeld
Obszar 1

Zdjęcie ściegu 1
Zdjęcie ściegu 2


Użyte nici: Nici 10 - Panache PN 16
Ścieg: T-stitch
Instrukcja wyszywania:
Do wyszywania całego obszaru używaj jednej nici Panache PN 16 (własny zamiennik ___________). 
Zacznij od umocowania nici supełkiem który potem odetniesz gdy już cały obszar będzie wyszyty a nić dobrze umocowana ściegami.  

Uwagi: 
1. Panache jest nicią typu rayon, która szybko się mechaci. Zalecane jest zabezpieczenie wyszytego obszaru warstwą papieru lub folii. 
2. Tak planuj wyszywanie aby nie zakańczać nici na środku rzędu.
3. Zaczynaj wyszywanie od poziomego (wzdłużnego) ściegu, wtedy będziesz układać ściegi poziomymi rzędami i łatwiej zobaczysz ewentualne błędy.

Komentarze projektantki:
T-stitch jest moim ulubionym ściegiem. Różnorodne wariacje ściegu które możecie odnaleźć w książkach zazwyczaj wyszywane są z prawej do lewej strony, jednakże ja najbardziej lubię wyszywać z lewej do prawej. Pomimo tego iż jestem praworęczna wyszywanie w tym kierunku jest dla mnie wygodne. Ponadto wydaje mi się że wykonany w tym kierunku ścieg wygląda bardziej płynnie. Kiedy wyszywacie z lewej do prawej prowadzicie nić z lewego dolnego rogu do prawego górnego.
Kilka late temu przyjaciółka wyszywała monogram z geometryczną obwódką (do użycia na okładkę książki weselnej dla siostrzenicy). Kiedy skończyła monogram, jego obwódka wyglądała na niewykończoną. Zatem żyła do wykończenia nici pearl cotton  numer 12 w kolorze ecru, na monokanwie 18w kolorze eggshell. Tak proste wykończenie nadało wystarczającą teksturę kanwie i nadało dodatkowe światło i lekkie wykończenie.
Grubość i rozmiar ściegu zależy od grubości nici której użyjecie. Im drobniejsza (mniejsza) będzie grubość nici tym bardziej delikatnie i płasko będzie wyglądał obszar wypełniony tym ściegiem.
Następujace nici Grandeur, Subtlety, Rainbow Linen, #8 i #12 Pearl Cotton, Backgrounds, Kreinik lub #4 są cienkie i należy rozważyć użycie kilku nitek do wyszywania.
Ten ścieg może być również użyty tylko jako podstawa do kolejnego kroku i stworzenia podwójnego T (Double T) przy użyciu Kreinika cord lub podobnych okrągłych w przekroju nici do uzupełnienia niezapełnionych, pustych przestrzeni na kanwie. 
Taki ścieg uzupełniający powinien być wyszywany od prawej do lewej rozpoczynając ścieg z dolnej prawej dziurki do lewej górnej.
Ten sposób uzupełniania można wykorzystać do uzupełniania centralnych motywów geometrycznych które wymagają większego zapełnienia ściegu.

Informacja o Projektantce:
Kaye Neufeld jest ANG Master Teacher z Perryton, Texas. Nauczała na seminariach ANG i tworzyła rozdziały ANG i EGA (The Embroiderers' Guild of America). Przez kilka lat tworzyła również kolumnę Embroidery Canada. Była ponadto właścicielką sklepu i wygrywała nagrody za swoje prace w technice needlepoint.

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*
Informacja od organizatorek:
1. Wiemy że proponowane nici są niemal niedostępne na naszym rynku. Można je zakupić TUTAJ w pełnym zestawie lub ściągać z różnych sklepów w Europie też. Proponujemy abyście tak jak w ubiegłych latach dobrały różne rodzaje nitek indywidualnie. Piszcie o problemach w komentarzach. Ale i tak wierzymy w Waszą kreatywność. Co już udowodniliście :)
2. Materiał: do zakupienia w Europie, np.: w UK w TYM sklepie.

Cała treść wpisu inaugurującego w oryginale TUTAJ.

Powodzenia!

Aploch & Madziula & Yenulka

9 komentarzy:

 1. I co ja mam zrobić?! chętnie bym się pobawiła, ale boję się, że znów nie skończę :O( do tego wybór nici...eh...trzeba to przemyśleć ;O)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kinia, trzeba zacząć po prostu :)
  Ja tak miałam z AMOP, czyli projektem z 2010 roku. Wydawało mi się że nigdy tych kolorów nie dobiorę :D A potem dobierałam kolor do poprzednio użytego i jakoś to szło do przodu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kinia nie można się poddawać ... ja też jestem przerażona listą nitek ale tak sobie myślę że chyba trzeba będzie olać oryginalną i stworzyć swoją z tego co mam z zapasów. A nie wątpię że i Ty tych zapasów masz sporo :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję bardzo za tłumaczenie!

  Też mam straszną ochotę na rozpoczęcie tego projektu - z własnymi nićmi, chociaż się trochę obawiam, czy uda mi się odpowiednio dobrać kolory:)

  P.S. nie działa link do doświadczeń Tereni.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak tylko skończę FOI przyłączam się do nowego projektu :D Jak widzę będę miała problem z doborem kolorów.. ale mam nadzieję, że dam radę.
  Wiecie, może to głupi pomysł, ale tak tylko pomyślałam.. jest propozycja by do zaznaczenia wzoru użyć ołówka(a ja tego nie lubię), i jednocześnie wielkie ostrzeżenie by go ostrożnie używać bo może prześwitywać przez nitki. A może spróbować przenieść wzór zafastrygując go jakąś ciemną nitką? Można wydrukować wzór podłożyć pod monokanwę, podświetlając tak od dołu spróbować, albo nawet poprzeszywać i potem tylko kartkę oderwać :) ja tak chyba spróbuję. Wiem, że to sporo więcej roboty ale za to fastrygowaną nitkę można wyjmować w trakcie i nie zostawi śladów. W hafcie krzyżykowym się fajnie sprawdza :)
  Wiem wiem.. jeszcze nie zaczęła a już się wymądrza ;) przepraszam za to góry, ale może się komuś pomysł przyda i sprawdzi :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzięki za tłumaczenie dziewczyny. Zabieram się za zdobywanie nitek i nie mogę się już doczekać :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Angela proszę Cię..... Ty sobie przeczytasz w oryginale i jeszcze tu komentarze wstawisz w amatorskim tłumaczeniu ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziewczyny mam pytanko. planuje kupic nicie caron watercolor, #5 one sa, o ile rozumiem. Moze wtedy lepiej monocanve kupic nr 14ct, czy 18ct nie bedzie za gesta????

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Agneto, watercolor#5 do materiału 18ct będzie idealne! Watercolor jest splecione z trzech nici. Zatem do mono 18ct dzielisz pasmo na trzy i wyszywasz tylko jedną nitką.
   Tutaj: http://lh5.ggpht.com/__6RuafMewRM/TAVoR0tYPKI/AAAAAAAAGbw/1bkhZ8eJUy8/s1600/DSC06925.JPG cieniowane duże trójkąty są wyszyte właśnie jedną nitką watercolor na monocanvie 18ct. Czyż nie kryje idealnie?

   Usuń

Porozmawiajmy ...