środa, grudnia 01, 2010

APOM - grudzień - tłumaczenie

Witamy!
Oto przed nami ostatni odcinek rocznego projektu ANG. Możemy ostatecznie zobaczyć jak wygląda oryginał Autorki naszego schematu, Sue Reed. Myślę że z zaciekawieniem obejrzycie również inne zestawienia kolorystyczne - zdjęcia dostępne są TUTAJ.

Wszystkie obszary prac zaznaczone na schemacie można obejrzeć TUTAJ.
Generalnie w grudniu pracę można podzielić na dwa etapy:
 1. ramka
 2. koraliki
1. Ramka - wykończenie w obszarze F
Używając odpowiednika nici Vineyard Silk z grupy kolorystycznej A należy wyszyć ściegiem tent/reverse tent  ramkę wokół obszaru E. Szerokość ściegu: 1 nitka tkaniny.
Na środku boków należy zmienić kierunek pochylenia ściegu.

Używając tej samej nici należy wyszyć ściegiem Slanted Gobelin ramkę wokół przed chwilą skończonej 'wąskiej' ramki. Szerokość ściegu: 2 nitki tkaniny.

Jak ramka ma wyglądać, można zobaczyć tutaj. 

2. Koraliki - obszar B i C
Używamy koralików w kolorze grupy A i odpowiednika nitki Splendor Silk z grupy kolorów A.

Należy uciąć długą nitkę (około 36"  czyli 91cm).  Przeciągnąć nitkę przez igłę do koralików, złożyć nitkę na pół i zawiązać na supełek końcówkę nici.
Wynik: zdublowana pojedyncza nitka i igła do koralików uwięziona na nitce.

Podpowiedź 1: w przypadku problemów z nawlekaniem igły do koralików

1.1 Kiedy trzymasz igłę w palcach nawet najmniejszy ruch dłonią zmienia kąt widzenia. Zatem spróbujcie umieścić igłę nieruchomo w kawałku filcu, tkaniny.
1.2  Poślińcie zarówno oczko igły jak i końcówkę nitki. Wilgoć śliny pomoże umieścić nitkę w oczku igły.


Podpowiedź 2: jak używać koralików

2.1 Nigdy nie wysypuj z pojemnika wszystkich koralików: na bank się rozsypią. Jak je pozbierać?
Na końcówkę rury od odkurzacza nakładasz nylonową pończochę, włączasz odkurzacz i zbierasz koraliki z podłogi/dywanu i innych kątów.
Dzięki nylonce nie zostaną wessane do odkurzacza :)

2.2 Zamiast za każdym razem wyjmować po kilka koralików z pudełeczka, można kilka koralików umieścić na klejącej części "żółtej karteczki" Post-it. A część bez kleju umieścić między magnesami. W ten sposób można przemieszczać karteczkę z przyklejonymi koralikami dookoła części roboczej.


W obszarze B umieszczamy koraliki wg schematu.  W tym miejscu należy odwołać się do publikacji Majowej.
Należy zaszyć nitkę koralikową na tyle pracy, pod ściegiem Crescent Cup.
Wyprowadzić nitkę w miejscu 1/9#, nabrać 4 koraliki, wbić igłę w miejscu #8/16.

Normalnie teraz powinno się wykonać dodatkowy ścieg typu 'lasso'. Polega on na powtórzeniu ściegu: wbić ponownie nitkę w punkcie 1/9, wyprowadzić na przód pracy, wprowadzić igłę w miejscu #8/16, ale z tą różnicą, że nie nabieramy koralików a podwójną nitkę rozdzielamy na pół i 'okalamy' nitkami rząd koralików: jedna nitka z jednej, druga z drugiej strony koralików.

Intencją wykonania tego ściegu jest umiejscowienie koralików/podniesienie ich nieco ponad ściegiem Crescent Cup.

Autorka miała problem z wykonaniem ściegu 'lasso' gdyż nitki nie chciały przylegać do kanwy pod koralikami i były widoczne. To co pomogło to po przyłączeniu koralików, kanwa została odwrócona a nitka koralikowa wprowadzona pod istniejące ściegi przed przejściem do następnej części*.W obszarze C umieszczamy koraliki wg schematu. W tym miejscu należy odwołać się do publikacji Lipcowej.
Należy zaszyć nitkę koralikową na tyle pracy. Wyprowadzamy nitkę w centrum ściegu Eylet i zahaczyć o brzegi nici (odpowiedniki Lame). Nabrać koralik i wrócić w środek ściegu, w tę samą dziurkę znowu zahaczając o nitkę wchodzącą w centralną dziurkę. Pokazano to na rysunku: TUTAJ.
W tej chwili znowu mamy wybór: ścieg 'lasso' pokazany TUTAJ, lub postąpić w sposób opisany powyżej, czyli mocno zaciągnąć nitkę i wszyć ją pod ściegi z tyłu kanwy.

Od Autorki Sue Reed: "To już koniec projektu. Chciałabym zobaczyć jak wyglądają Wasze prace, wykonane przy użyciu nici które posiadacie, w obranej kolorystyce.
Mam nadzieję że podobało się Wam wyszywanie tego tajemniczego projektu i rozwijaliście się. Wierzcie w siebie i mam nadzieję że zaprojektowany wzór pozwolił Wam rozwinąć umiejętności, był wyzwaniem dla Was ale również pozwolił Wam wykonać go w sposób przyjemny.

Dziękuję za udział w projekcie "A Promise of Mystery". Zaszczytem dla mnie była prośba z ANG o wykonanie wzoru Stitch of the Month, przyjemnością było dzielenie się nim z Wami."Ania


* logika tego działania nie jest mi znana, gdyż takie działanie nie zapewnia osiągnięcia efektu uzyskiwanego ściegiem "lasso". Jeśli macie pomysł jaka jest logika tej części treści proszę o uwagi: "My intention was to have the beads cup over the crescent and not sit inside the crescent, so the lasso was not the solution. What worked for me was to attach the beads to one crescent cup, turn the canvas to the backside and catch the beading thread under existing stitches before moving on to the next unit."

9 komentarzy:

 1. no właśnie - Ania jaka prośba z ANG??

  OdpowiedzUsuń
 2. a?


  Hmm... to jeszcze słowa od Autorki ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Po prostu z edytuję post lepiej :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Ania, Twoja wierność tłumaczenia mnie powaliła :) Ja myślałam że Ty o sobie piszesz :D

  Co nie świadczy najlepiej o mojej zdolności kojarzenia w dniu wczorajszym :D

  OdpowiedzUsuń
 5. A czy są plany zaczęcia nowego projektu w styczniu?? Bo w 2010 roku niestety za późno znalazłam ten blog i nie dałabym rady nadgonić a nie lubie zaczynac roboty i nie kończyc :) Ale wiernie Was podglądałam od kwietnia i z checią dołączyłabym po Nowym Roku :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Rosali,

  z tajnych źródeł wiemy że na pewno będzie kolejna zabawa w 2011 roku. A pierwszy jej odcinek już pojawi się prawdopodobnie w najbliższym tygodniu. Zatem nic straconego i już wkrótce będziesz mogła dołączyć i wyszywać z nami :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuję za tak ekspresową odpowiedź :)

  Super, bardzo się cieszę, boję się tylko najbardziej tego, że dam rady zdobyć odpowiednich materiałów, bo w mojej miejscowości, to ciężko raczej o porządną pasmanterię. Ale najwyżej spróbuję sobie jakoś radzić z tym, co uda mi się zdobyć.
  I od razu uprzedzam, że pewnie będę trochę zawracać głowę, bo dawno nic nie haftowałam i przypuszczam, że będę potrzebowała trochę pomocy :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie ma problemu, pomożemy - zarówno jeśli chodzi o wyszywanie, jak i o materiały. W końcu jesteśmy jedną wielką grupą wsparcia :)

  A jeszcze jeśli chodzi o materiały - wśród uczestników zabawy nie ma ani jednej osoby, która by wyszywała tym i na tym co zaleciła projektantka wzoru :D

  OdpowiedzUsuń

Porozmawiajmy ...