piątek, marca 01, 2013

2013 Stitch of the Month - marzec

Mamy kolejny miesiąc, więc i kolejna część wzoru przed nami:)

Lekcja 3

Oryginalny wpis jak zwykle na stronie ANG

Używamy Kreinik 1/16" ribbon lub naszego odpowiednika, w przypadku monocanvy tak jak nić schodzi ze szpulki. W przypadku Congress Cloth, projektantka zaleca usunięcie 2 nitek z całego pasma, żeby wstążką była węższa.

Oraz z 3 grupy kolorystycznej (Accent color czyli kolory pomocnicze) Dark Medium i Medium lub naszych odpowiedników.

Poniżej diagram marcowego ściegu, którym wykonujemy obramowanie do wykonanej w lutym gwiazdy. Wyszywanie podzielone jest na trzy etapy:

Pierwszy etap:

Źródło http://www.needlepoint.org/StitchOfTheMonth/2013/images/Step-3-Graph-Part-1.jpg
Drugi etap:

Źródło http://www.needlepoint.org/StitchOfTheMonth/2013/images/Step-3-Graph-Part-2.jpg
 Trzeci etap:

Źródło http://www.needlepoint.org/StitchOfTheMonth/2013/images/Step-3-Graph-Part-3.jpg

Powyższe diagramy pokazuje ścieg, z podziałem na kolory. Jeśli chodzi o rozmieszczenie ściegu na naszym  materiale, to należy się posłużyć poniższym schematem. Projektantka radzi zacząć od środka jednego z boków ramki, poniżej ramienia gwiazdy - będzie wtedy najłatwiej.
Źródło http://www.needlepoint.org/StitchOfTheMonth/2013/images/Step-3-Graph.jpg

Niestety obrazek ten na stronie ANG jest właśnie w takiej, bardzo kiepskiej jakości - jak tylko pojawi się coś lepszego, natychmiast postaram się podmienić. PODMIENIONE

A na poniższych obrazkach widać wyszyty ścieg marcowy, więc myślę że można sobie poradzić z rozmieszczeniem go:)

Zbliżenie na róg - druga ramka jest w wymiarze całego wzoru.

Źródło http://www.needlepoint.org/StitchOfTheMonth/2013/images/Burden-Stitch-1.jpg
Źródło http://www.needlepoint.org/StitchOfTheMonth/2013/images/Burden-Stitch-2.jpg
Powyższe dwa obrazki można obejrzeć pod poniższymi linkami w dużym powiększeniu, łatwiej będzie rozłożyć na tkaninie zanim pojawi się dobre zdjęcie ze schematem.

Obrazek 1
Obrazek 2

Kochani, i to wszystko w marcu:) Igły w dłoń i do dzieła:)


11 komentarzy:

 1. Jak widać - prościzna. Dzisiaj pewnie pojawią się pierwsze relacje z wykonanego zadania :) Aż się boję myśleć co będzie później, bo to chyba tylko tak na zachętę te proste ściegi na początku...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja bym się już więcej ściegów trudniejszych nie spodziewała - w końcu to haft florentyński. Ale zawsze FOI wita :)

   Usuń
  2. Czy to znaczy, że FOI był najtrudniejszy? A wygląda dość prosto (dopóki się nie zacznie, jak widać)... myślałam że APOM jest bardziej karkołomny. Przy APOMie utknęłam kolorystycznie w okolicy wrześniowego etapu, ale już kończę i zastanawiam się co dalej, bo baaaardzo mi się needlepoint spodobał :)
   A skoro powiadasz, że haft florentyński z założenia ma być łatwy, to świetnie, bedzie się miło haftowało i czasu sporo zostanie na inne przyjemności (czytaj: hafty).
   :))))))))))))))

   Usuń
 2. Super!!! Do dzieła!!. Już wiem co będę robiła w najbliższy weekend :)

  OdpowiedzUsuń
 3. No to do dzieła, choc nie wiem czy nie poczekam parę dni, żebym znów nie musiała czekac całego miesiąca na kolejne ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. ja tam naliczyłam odległość jednej ramki od drugiej to dwanaście nitek, dobrze rozumuję? jak nie to oświećcie mnie :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja liczę zawsze dziurki, wyszło mi 11, więc nitek chyba 12 :))

   Usuń
 5. Kaliope może i prosty jest ten marcowy ścieg, ale osobiście utknęłam na samych rogach. Czy ktoś może poradzić, jak powinny wyglądać!?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja robiłam to trochę na wyczucie i na bazie doświadczeń z projektu APOM. Dochodząc do rogu (zakrętu) trzeba skracać ściegi pionowe, czyli nie przez cztery nitki jak pokazano na schemacie, a odpowiednio do fastrygi idącej skośnie do środka gwiazdy, tak żeby w miejscu styku pionowej i poziomej części ramki ten "styk" wyszedł też po skosie, czyli dokłądnie w linii tej skośnej fastrygi. Tak jak stykają się listwy ramki do obrazu. Niestety nie mam teraz sprzętu do wrzucenia jakichś fotek czy rysunków. Jak prowadzić tasiemkę Kreinik czy Madeira fajnie jest wyjaśnione w tym poście: http://polskineedlepoint.blogspot.com/2010/03/apom-luty-tumaczenie.html
   czyli z 29 marca 2010. Ściegi w APOM były trochę inne, ale ja po tamtym doświadczeniu nie mam teraz problemu. Mam już zrobiną ramkę zewnętrzną, ale fotki i jak będzie trzeba do dokładniejsze wyjaśnienia, wrzucę dopiero w poniedziałek :)

   Usuń
 6. No to czas zacząć :-) Zobaczymy jak mi wyjdzie :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy popełnię błąd jak dołączę do Was teraz. Bardzo mnie ciekawi ten sposób wyszywania.Przyznam, że materiał już kupiłam.
  Pozdrawiam Sabina

  OdpowiedzUsuń

Porozmawiajmy ...