czwartek, kwietnia 08, 2010

APOM - luty - yenulka

W lutym mamy do zrobienia dokończenie Area A i rozpoczynamy wyszywanie Area B.

Dłuższy czas nie mogłam się zabrać za tą część, bo nie miałam pomysłu na metalizowaną nić, która jest potrzebna do wypełnienia Area A - może dlatego że osobiście nie przepadam za różowym kolorem? :D

W każdym razie mój wybór suma sumarum padł na:
- różowego Kreinika #12 Braid kolor 007HL (bo taki miałam ;) )
- mulinę Anchor 1020, też różową ;)Wyszywanie wypełnienia Area A jest ogromnie proste - jedyne co trzeba zrobić to kierować się cyframi na tych trzech obrazkach:
- w którym miejscu zacząć i jak prowadzić po linii prostej ścieg
- jak prowadzić nitkę w rogu
- i po zakręceniu

Natomiast tajemnica zakręcenia nicią metaliczną, to fakt że igłę z nicią którą robimy te rozciągnięte krzyżyki musimy przeprowadzić od dołu do góry i od góry do dołu w tej samej dziurce, obejmując pośrodku nić metaliczną.

Na tym rysunku jest numeracja, pokazująca kolejność wbicia igły.

Jeszcze o prowadzeniu nici metalicznej - na stronie ANG piszą o przytrzymywaniu jej magnesem, żeby leżała prosto i równo pomiędzy wyszytymi w styczniu ściegami. Ja zrobiłam to w ten sposób, że odmierzyłam sobie, ile nici potrzebuję żeby mi starczyło na obwiedzenie całego krzyża, dodałam trochę na początek i koniec i nawlekłam na igłę. Po przeprowadzeniu od dołu do góry w punkcie startowym, ułożyłam sobie ją równo pomiędzy równoległymi ściegami wyszytymi w styczniu. Igłę wpięłam w tkaninę poza obszarem krzyża, i zawinęłam na niej nitkę, tak żeby prawie nie miała luzu a przez to się nie przesuwała. Bardzo dobrze mi się pracowało w ten sposób.

Tutaj widać mój początek - nitka naprężona, przeciągnięta poza obszar krzyża, i poza kadrem jest igła wbita w tkaninę która mi blokuje przesuwanie się nici metalicznej.

A tutaj lewa strona, początek ściegu - widać jak wrobiłam w ścieg początek nici metalicznej, która prowadzona jest po prawej stronie.Tu widać że zakończyłam Area A i zaczęłam pierwszy ścieg Area B - wybrałam ten sam kolor nici co do krzyżyków rozciągniętych w Area A.

Jednak po wyszyciu jednego kwadratu stwierdziłam że coś mi tu nie gra, sprułam całość, i wyszyłam od nowa, używając tym razem 4 nitek muliny DMC w kolorze 415. Jestem zadowolona z koloru, ale źle mi się nią wyszywało, bo każdy pojedynczy ścieg inaczej się układa, inaczej układają się nici muliny, i jeszcze nie wypracowałam sobie techniki - jak zrobić żeby było powtarzalnie. W opisie innego wzoru, gdzie większość jest wyszywana 4 nitkami muliny DMC, projektant zaleca rozdzielenie wszystkich czterech nitek na pojedyncze, a potem połączenie od początku w całość - może to jest sposób?? Muszę poćwiczyć :D

Do wyszycia "pazurków" użyłam metalicznej nici DMC Antique Effect, w kolorze takim samym jak do wyszycia kwadratów, E415.
Ponieważ nić Silk Lame którą projektantka wzoru zaleca wyszywanie tych elementów to wg. opisu na stronie producenta Silk Lame Braid #18 Color Card - 4 nitki jedwabiu i 4 nitki metaliczne, próbowałam to wyszywać łącząc dwie nitki DMC E415 i dwie nitki DMC 415. Niestety było za grubo i nieładnie się układało. Wybrałam więc tylko metaliczną, wyszywałam dwiema nitkami.Poniżej oba rodzaje nici obok siebie - ładnie do siebie pasują, co nie? :)Pazurki:

I całość po zakończeniu lutego:Niestety zdjęcia są raz przy dziennym, raz przy sztucznym świetle, co niestety trochę psuje wyobrażenie o kolorach :(

Do zobaczenia w marcu ;)

10 komentarzy:

 1. No właśnie - mam ten sam kłopot. Wyszyłam dziś po raz drugi pazurki - tym razem rayonnem. I znowu 4 nitkami i wyszło.... nie bardzo. ale ponieważ już drugi raz wyszywałam całość to nie spruję. Natomiast DMC maksymalnie 4 nitek używam, bo 6 to absolutnie za dużo.

  No i pomysł an powtarzalność ściegów też dobry. Muszę spróbować bo sama z powtarzalności swoich ściegów nie jestem w ogóle zadowolona.

  Dzięki za podpowiedzi!

  OdpowiedzUsuń
 2. No i zapomniałam powiedzieć że kolorystyka baardzo mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ania, pomysł na rozdzielenie nitek DMC na pojedyncze i złączenie w całość pochodzi z opisu do Nove'j :)
  Mam nadzieję że na tym wzorze uda mi się przećwiczyć wyszywanie muliną DMC bo kusi mnie Nova, oj kusi :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nic mi proszę Cię nie mów nawet o Novej, bo na 100% ją ruszę i skończę. Tylko właśnie i ja muszę poćwiczyć. Tutaj jest świetna okazja!

  Po przespaniu się z tematem dziś doszłam do wniosku ze pazurki zrobię po raz trzeci. Tym razem trzema nitkami rayonn. Dziś wieczorem będę znowu pruć...

  OdpowiedzUsuń
 5. normalnie na razie patrzę z podziwem!!!!!
  i będę z chęcią podglądać co tworzycie

  powiem tylko co do wyszywania kilkoma nitkami zawsze je najpierw rozdzielam na pojedyńcze a później łączę (przy xxx) i to pomaga

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziewczyny jestemm pełna podziwu.
  Tak mnie tym wszystkim zaciekawiłyście, że nie wytrzymywalam napięcia ;0)
  Ale to co zobaczylam przerosło moje wyobrażenia.
  Ja ze swojej strony napewno będę podziwiać c tworzycie, a jak tylko skończę jeden hafcik, będę się starała nadrobić zaleglości i przyłączyć się do zabawy :)
  Co prawda moje umiejętności w tej dziedzinie są dość ...marne, ale jak się uczyć to od najlepszych !!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Ela, jak masz kawałek unifilu w domu albo mono kanwy, to nie podziwiaj tylko spróbuj zacząć - jak już się zrobi pierwszy ścieg, to potem już idzie z górki :)

  A co do rozdzielania to masz rację - zaczęłam marzec, i tam właśnie najpierw rozdzielałam na pojedyncze a potem łączyłam tyle ile mi ich potrzeba - i zdecydowanie lepiej się wtedy układają ściegi.

  OdpowiedzUsuń
 8. yenn kuś mnie kuś:):):) ... jakiś unifil mam (nie wiem czy są jakieś jego numery), jak nadrobię zaległości to kto wiem może spróbuję.
  Duży kawałek materiału trzeba?
  w jakoś ramkę się zaopatrzę - mam tylko prośbę podpowiedźcie jaki wymiar tej ramki tak orientacyjnie chociaż

  OdpowiedzUsuń
 9. Ela, unifil to unifil, nie ma numerów - tylko kolory ma różne. Mój ma kawałek 30x30 cm, bo taki wymiar ma ramka. Obrazek na mono kanwie 18 ct ma wymiar 21x21 cm, na unifilu będzie trochę mniejszy. Ja przycięłam 30x30 cm bo taką ramkę kupiłam w supermarkecie :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Piękne te pastelowe kolory! Na razie nie wczytuję się w instrukcje, ale i tak dzięki za porady; jak zabiorę się za nadgonienie robótki, to będzie mi łatwiej po Waszych wyjaśnieniach (taką mam przynajmniej nadzieję:D)

  OdpowiedzUsuń

Porozmawiajmy ...